904076f2-2a63-4a5c-89ea-11862ae694e1.jpg

Psychoterapia „na wyginięciu” ?

Psychoterapia to dyscyplina, która – z punktu pojmowania laika by się wydawało – przeżywa od wielu lat swój rozkwit w Polsce, niemniej jednak dane najświeższych badań statystycznych kontestują te przekonania. Jak jest rzeczywiście? Sprawdziliśmy!

Dane statystyczne

Dane statystyczne, które możemy odnaleźć w Google Trends zdają się niemalże bezsporne: Psychoterapia swój szczyt zainteresowania doświadczyła w Polsce w dwutysięcznym szóstym, tak więc prawie dekadę temu. Wtedy fraza „psychoterapia” było najchętniej poszukiwane przez Polaków, acz w żadnym razie nie świadczy to, że właśnie wtedy najczęściej poszukiwana była właśnie pomoc ze strony specjalistów. Korelacja tych wyników z hasłami, pod którymi ludzie potrzebujący wyszukiwaliby pomocy w swoim mieście, innymi słowy np. wyszukiwaniami: „psychoterapia Kraków” bądź też „psychoterapia Warszawa”, w których apogeum zainteresowania obserwujemy w okolicach 2008 roku, wolno uznać że w poprzednim okresie Polacy poszukiwali danych o psychoterapii w zamierzeniach edukacyjnych.
Należy jednakże przyznać,, że zauważalny jest spadek zainteresowania tą sferą. Jak znaczny? W przypadku haseł lokalnych – da się stwierdzić dramatyczny: liczba poszukiwań gabinetów psychoterapeutycznych w Warszawie jest aktualnie na poziomie ledwie przewyższającym 25% poziomu maksimum. Coś lepiej sytuacja wygląda w grodzie Kraka – liczba wyszukiwań znajduje się na poziomie przewyższającym 40% poziomu maksymalnego, notowanego w maju 2008 roku.

Regres zainteresowania psychoterapią?

Jak uwypuklają wyniki opracowania opublikowane w „Clinical Psychology Review” spadek zainteresowania być może bezpośrednio powiązany z działalnością reklamową przedsiębiorstw farmaceutycznych a także doktorów, którzy wyraźnie chętniej niż w poprzedniej dekadzie przepisują leki psychoaktywne jako bazę kuracji.
Na dodatek, brakuje w Polsce wśród społeczeństwa wiedzy, jaka umożliwiałaby poszukującym poradni zdrowia psychicznego odseparowanie działalności psychoterapeuty, psychologa tudzież psychiatry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *